Тарас Климович Вінцюк
10.III.1939, с. Кульчин Волинської області — 29.V.2012, Київ

  Тарас Климович Вінцюк
видатний вчений, засновник напрямку в теорії розпізнавання образів, доктор технічних наук, професор

Тарас Климович Вінцюк народився 10 березня 1939 року в с. Кульчин Волинської області в родині репресованих. У післявоєнні роки деякий час жив у дитячому будинку, виховувався в родичів. У 1956 році закінчив школу із золотою медаллю. У 1956-1961 р.р. навчався в Київському політехнічному інституті, який закінчив із відзнакою. Свій трудовий науковий шлях Тарас Климович розпочав у 1962 році на посаді інженера. А вже в 1988 році очолив відділ розпізнавання і синтезу звукових образів (1988) в Інституті кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України і Міжнародному науково-навчальному Центрі інформаційних технологій і систем (з 1997 р.)

Широкого визнання набула генеративна модель розпізнавання образів, уперше сформульована й запропонована Тарасом Климовичем ще у 1967 році. Цей підхід, відомий у світі як Dynamic Time Warping (DTW), знайшов своє застосування не тільки в теорії розпізнавання мовленнєвих та зорових образів, але і в обробці текстів, природних сигналів та в сфері біології. Подібна модель, відома як Hidden Markov Model (HMM), бере свій початок у 1973 році і є найбільш цитованою у світі. Обидві моделі - найбільш продуктивні в системах розпізнавання мовлення та займають провідні світові позиції.

Починаючи з кінця 60-х років минулого століття, під керівництвом Тараса Вінцюка розроблялися системи розпізнавання мовлення, було пройдено довгий шлях від систем усного діалогу на основі БЕСМ до портативних пристроїв із голосовим управлінням.

Наукові розробки Тараса Вінцюка відображені в більш ніж 300 роботах і двох монографіях, відмічені вищими нагородами ВДНГ СРСР, дипломами багатьох виставок. У складі авторських колективів йому були присуджені Державні премії України 1988 та 1997 років в області науки та техніки. Тарас Вінцюк є творцем концепції образного комп'ютера, яка лягла в основу однойменної Державної науково-технічної програми (2000-2010 р.р.).

Тарас Климович був членом багатьох наукових товариств, входив у програмні комітети та редакційні колегії багатьох наукових конференцій та видань. Він заснував та незмінно очолював Українську асоціацію з обробки інформації та розпізнавання образів (УАсОІРО). Починаючи з 1992 року, під його керівництвом пройшло 10 міжнарожних конференцій з обробки сигналів і зображень та розпізнавання образів "УкрОбраз", видані збірки праць конференцій. Із 2004 року під керівництвом Тараса Климовича щороку проводилися літні школи, присвячені мовленнєвим технологіям.

Тарас Вінцюк відкрив нову епоху розпізнавання мовленнєвих образів, у якій нам належить жити з пам'яттю про великого Вченого, Ентузіаста та Вчителя та продовжувати його починання.

Проф. Тарас Вінцюк на Вікіпедії

Повернутися до Меморіальної Дошки

Повернутися на головну